!!!PRODUKT WSPÓLNY!!!
Niektóre z banków współpracujących z PFPK, zdecydowały o wprowadzeniu do oferty tzw. produktu wspólnego. W rzeczywistości, jest to produkt kredytowy zamykający się w kwocie do 50.000 zł, zabezpieczony poręczeniem Funduszu. Procedury przy udzielaniu kredytu określanego mianem produktu wspólnego, zostały maksymalnie uproszczone a koszty skalkulowane na możliwie niskim poziomie. Współpraca banków z PFPK umożliwiła opracowanie produktu bankowego, który charakteryzuje się przyjazną procedurą i niskimi kosztami. Banki, które do tej pory wprowadziły do oferty produkt wspólny, to: Nadobrzański Bank Spółdzielczy w Rakoniewicach i Poznański Bank Spółdzielczy. Bliżej z poszczególnymi produktami można zapoznać się na stronach internetowych Banków. Kompleksowe informacje na temat wdrożonych produktów można również znaleźć w przygotowanych ulotkach, które poniżej są dostępne do pobrania.
Produkt wspólny w ofercie NBS Produkt wspólny w ofercie PBS
Przedmiot poręczenia kredytowego
Poręczeniem mogą być objęte: kredyty obrotowe, przeznaczone na finansowanie bieżącej działalności oraz kredyty inwestycyjne, np. na zakup maszyn i urządzeń, środków transportu, zakup nieruchomości lub remont, a także kredyty na finansowanie zobowiązań publiczno-prawnych. Poręczeniem można również objąć pożyczki przeznaczone na finansowanie działalności gospodarczej
Poręczeniem nie mogą być objęte:
- kredyty i pożyczki udzielane na cele inne niż gospodarcze,
- kredyty i pożyczki zaciągane przez osoby fizyczne i prawne nie będące przedsiębiorcami,
- kredyty zaciągane w walucie innej niż PLN,
Warunki poręczenia
- maksymalny poziom poręczenia PFPK wynosi 60% wartości kredytu/pożyczki
- maksymalna kwota poręczenia to 1.350.000,00 zł
- Fundusz udziela poręczenia na okres spłaty kredytu przedłużony o 3 miesiące, z zastrzeżeniem, że maksymalny okres poręczenia nie może przekroczyć 5 lat. Okres poręczenia może zostać wydłużony w drodze aneksu.
Odpowiedzialność Funduszu nie obejmuje:
- kosztów zawarcia i administrowania umową
- kosztów ustanowienia zabezpieczeń
- odsetek karnych i ustawowych
- kar umownych
- opłat manipulacyjnych i kosztów związanych z dochodzeniem należności przez przyjmującego poręczenie
Procedura udzielania poręczeń
- Przedsiębiorca składa w banku wniosek o udzielenie kredytu/pożyczki.
- Bank weryfikuje zdolność kredytową przedsiębiorcy i proponuje zabezpieczenie kredytu/pożyczki w postaci poręczenia udzielonego przez PFPK.
- Przedsiębiorca za pośrednictwem banku składa wniosek o udzielenie poręczenia wraz z oświadczeniem, w którym wyraża zgodę na przekazanie Funduszowi dokumentów załączonych do wniosku kredytowego. Wypełnij wniosek online i wydrukuj.
- Bank przekazuje do PFPK dokumenty konieczne do przeprowadzenia przez analityków Funduszu oceny zdolności kredytowej i poręczeniowej przedsiębiorcy.
- Zespół analityków PFPK sprawdza zdolność kredytową i poręczeniową przedsiębiorcy, a następnie przedstawia Zarządowi Funduszu propozycję warunków, na jakich może zostać udzielone poręczenie.
- Po podjęciu decyzji przez Zarząd, Zespół Obsługi Klienta PFPK sporządza komplet dokumentów koniecznych do zawarcia z przedsiębiorcą umowy o udzielenie poręczenia.
- Przedsiębiorca podpisuje ww. umowę w banku lub w siedzibie PFPK. Umowa jest zazwyczaj podpisywana równolegle z umową kredytową.
- Przedsiębiorca opłaca prowizję za udzielenie poręczenia.
- Dokumenty poręczenia przekazywane są do banku, co skutkuje uaktywnieniem zabezpieczenia w postaci poręczenia PFPK i umożliwia przedsiębiorcy dostęp do środków pochodzących z kredytu/pożyczki.
- Czas trwania całej procedury nie przekracza 7 dni, przy czym w kwotach poręczenia poniżej 300 tys. zł zamyka się w 48 godzinach.
KROK PO PROKU